http://www.alexa.com/
خبرگزاری مهر
 خرید شارز همراه اول
کانال تلگرامی ریوار
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
قیمت روز سکه و طلا
عکاس افتخاری ریوار باشید
باشگاه خبرنگاران جوان
سازمان امور عشایر ایران
17. مهر 1396 - 9:17   |   کد مطلب: 20561
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در نشست خبری که به مناسبت 14 مهر روز ملی دامپزشکی برگزار شد مطرح کرد:
ارتقای جایگاه دامپزشکی قطعاً باعث کاهش چشمگیر هزینه های درمان در حوزه پزشکی می شود
ریوار:مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه اقدامات دامپزشکی در بخش دولتی را معطوف به حوزه پیشگیری اعلام کرد و افزایش اعتبارات دامپزشکی را موجب کاهش چشمگیر هزینه های درمان دانست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ریوار؛ دکتر نادر پرور در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت 14 مهر روز ملی دامپزشکی برگزار شده بود ضمن تبریک روز ملی دامپزشکی به زحمتکشان عرصه بهداشت و سلامت جامعه  و تشکر از فعالیت اصحاب رسانه در آگاه سازی افکار عمومی، خواستار حمایت بیش از پیش رسانه ها به منظور پوشش فعالیت های دامپزشکی و شناخت این حرفه و اهمیت خدمات دامپزشکی در جامعه شد.

 

وی با اشاره به شعار هفته دامپزشکی تحت عنوان"دامپزشکی، سلامت، توسعه پایدار" اظهار داشت:  بیش از 90 سال است که دامپزشکی در کشور به آحاد مردم خدمت رسانی می کند و اولویت های دامپزشکی سلامت جامعه، اقتصاد مقاومتی و ایجاد توسعه پایدار در کشور است.

 

 این مقام مسئول مسئولیت های مهم دامپزشکی در حوزه پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر دامی و قابل انتقال به انسان را یادآور شد و بیان داشت: بیماری ها بزرگترین تهدید کننده سرمایه های دامی در دنیا است و پیشگیری و مبارزه با این بیماری ها در اولویت کار دامپزشکی قرار دارد.

 

دکتر پرور نقش دامپزشکی در بهداشت عمومی جامعه را بسیار حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت حدود 50 درصد بیماری های انسان از طریق دام و فرآورده های خام دامی آلوده به انسان منتقل می شود و عامل 73 درصد بیماری های نوپدید و نوظهور نیز منشا حیوانی دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه تمامی اقدامات دامپزشکی در بخش دولتی معطوف به حوزه پیشگیری است ادامه داد: افزایش اعتبارات دامپزشکی و ارتقای جایگاه دامپزشکی با حمایت دولت و رسانه ها قطعا باعث کاهش چشمگیر هزینه های درمان در حوزه پزشکی می شود.

 

به گفته دکتر پرور، در استان کرمانشاه 6 کشتارگاه صنعتی طیور، یک کشتارگاه صنعتی دام و 12 کشتارگاه سنتی دام فعالیت می کنند که خوشبختانه یکی از کشتارگاه های صنعتی طیور در حال تجهیز خط 02 کشتار و دریافت کد  IR به منظور فراهم کردن بستر صادرات است. دامپزشکی با حمایت مسئولین استان در حال پیگیری برای حذف کشتاگاه های سنتی و ایجاد کشتارگاه های صنعتی دام در استان است لازم به ذکر است در کلیه کشتارگاه های دام و طیور استان ناظر شرعی و مسئول فنی بهداشتی دامپزشکی حضور فعال دارند و بر کلیه مراحل کشتار نظارت کامل می شود.

 

این مقام مسئول از واکسیناسیون 12 میلیون نوبت سر دام علیه بیماری های دامی و قابل انتقال از دام به انسان در استان خبر داد و افزود: طی یکسال گذشته در حوزه مقابله با بیماری های مشترک یک میلیون و 404 هزار و 734 نوبت سر به صورت کاملاٌ رایگان علیه بیماری های تب مالت، شاربن (سیاه زخم) و هاری و همچنین در حوزه پیشگیری از بیماری های وگیر دامی 7 میلیون و 685 هزار و 966 نوبت سر دام به صورت کاملاٌ رایگان علیه آبله، تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک با توان بخش خصوصی و بخش دولتی مایه کوبی انجام شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در خصوص مبارزه با ناقلین بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو  اعلام کرد: با خریداری سم و انجام سم پاشی بدن و جایگاه نگهداری دام  با اولویت مناطق پرخطر، مناطق مرزی، مناطق گرمسیری و روستاها 3 میلیون و 841 هزار و 477 مترمربع جایگاه نگهداری دام و تعداد دام های سبک و سنگین سم پاشی شده را یک میلیون و 867 هزار و 233 راس عنوان کرد و گفت این اقدام با همکاری خود پرورش دهنگان و به صورت رایگان انجام شده است.

 

دکتر پرور با بیان اینکه در طی یکسال گذشته 537 مورد بازدید از مراکز پرورش آبزیان استان صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: مزارع پروزش ماهی در سطح استان تحت نظارت کامل دامپزشکی می باشد و شهروندان گرامی حتما از خرید عرضه کنندگان دوره گرد ماهی خودداری کرده و محصولات شیلاتی مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند.

 

این مقام مسئول همچنین درحوزه نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی از انجام بیش از 92 هزار مورد بازدید از مراکز تهیه، تولید، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی در استان طی یکسال گذشته خبر داد و افزود: در این بازدیدها 5 هزار و 759 مورد غیربهداشتی کشف که مقدار بیش از 285 تن انواع فرآورده های خام دامی ناسالم ضبط و با اخذ دستور مقام قضایی از چرخه مصرف مردم حذف شده است و  221 مکان متخلف نیز با همکاری دستگاه غذایی و انتظامی پلمب شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه به اقدامات شاخص این اداره کل اشاره و تصریح کرد: با توجه به مرزی بودن استان کرمانشاه و غالب بودن بافت سنتی
پرورش دام، برابر اعلام آمار دانشگاه علوم پزشکی جزء 5 استان آلوده در زمینه آلودگی به بیماری تب مالت هستیم و بر همین اساس در سفر ریاست محترم جمهور به استان با حمایت مسئولین ارشد و مجمع نماینگان استان مبلغ 6.5 میلیارد تومان به منظور کنترل بیماری تب مالت و کاهش مبتلایان انسانی تصویب شد که از این مبلغ مقدار یک میلیارد و 700 میلیون تومان آن در سال 95 اخذ گردید و امیدوار با حمایت مسئولین  مابقی آن نیز در سالجاری جذب استان شود.

 

وی بیان داشت: در سال جاری آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در استان نسبت به سال 94 به صورت چشمگیری کاهش یافته است و این کاهش چشمگیر مبتلایان انسانی به بیماری خطرناک تب مالت حاصل واکسیناسیون بی وقفه و مدون دامپزشکی، آموزش های چهره به چهره دامداران با همکاری مرکز بهداشت و انجام طرح  شناسایی و حذف دام های بروسلوزی در تعداد 43 کانون بیماری در 8 شهرستان با شرایط آلوده گی بالای به بیماری تب مالت بوده است  و ابراز امیدواری کرد با دریافت مابقی اعتبارات، میزان آلودگی بیماری تب مالت استان به حد قابل قبولی و به متوسط کشوری برسد.

 

این مقام مسئول تعداد کانون های مشاهده شده بیماری هاری از 19 کانون در سال 94 به 4 کانون در سال جاری و عدم مشاهده کانون بیماری شاربن (سیاه زخم) در استان طی 10 سال گذشته اشاره کرد و افزود:  تعداد کانون های  بیماری ppr  (طاعون نشخوارکنندگان کوچک ) از 17 کانون در سال 94 به کنترل کامل بیماری و عدم مشاهده کانون بیماری در سال جاری رسیده است و موفقیت اداره کل دامپزشکی در زمینه مقابله با بیماری ها را مدیون تلاش شبانه روزی پرسنل خدوم دامپزشکی استان دانست.

 

وی همچنین با ابراززنگرانی از وضعیت کشتار غیرمجاز دام و طیور در استان حمایت کامل و قاطع مسئولین ذیربط  و رسانه ها را خواستار شد و از شهروندان خواست که برای حفظ سلامت خود از مصرف این گونه کشتار که فاقد هرگونه نظارت بهداشتی هستند خودداری کنند و موارد تخلف، گزارشات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق تلفن چهار رقمی 1512 و سامانه پیامکی 100010001512 با کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در میان بگذارند.

دیدگاه شما

آخرین اخبار