http://www.alexa.com/
خبرگزاری مهر
 خرید شارز همراه اول
کانال تلگرامی ریوار
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
قیمت روز سکه و طلا
عکاس افتخاری ریوار باشید
باشگاه خبرنگاران جوان
سازمان امور عشایر ایران
30. مهر 1396 - 16:38   |   کد مطلب: 20629
کارشناس مسئول باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه :
گهواره از مناطق مستعد باغبانی و یکی از قطب های تولید سیب درختی استان کرمانشاه است
ریوار:بخش گهواره از توابع شهرستان دالاهو یکی از قطبهای تولید کننده سیب درختی کرمانشاه می باشد که محصول تولیدی آن نه تنها در استان کرمانشاه بلکه در سراسر کشور با همین نام شناخته می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ریوار؛ هدف آشنایی خبرنگاران با بخش کشاورزی شهرستان دالاهو، جمعی از خبرنگاران خبرگزاریها و نشریات استان، از باغات سیب بخش گهواره واقع در شهرستان دالاهو بازدید کردند.

 

 

در حاشیه این بازدید مهندس فیض قربانی کارشناس مسئول باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه گهواره از مناطق مستعد باغبانی و یکی از قطب های تولید سیب درختی استان کرمانشاه  است افزود: گهواره در حال حاضر  1800 هکتار باغ می باشد که از این سطح 800 هکتار باغات سیب می باشد.

 

 

وی افزود: عملکرد باغات سیب گهواره  15 تن در هکتار بوده و سالانه 12 هزار تن سیب از بخش گهواره تولید و ضمن مصرف در داخل استان، به سراسر کشور صادر می شود.

 

 

وی تصریح کرد: در شهرستان گهواره  محصولات باغی دیگری از جمله گردو، انگور، بادام و انواع هسته داران تولید می گردد اما عمده محصول آن سیب درختی و گردو است.

 

 

وی افزود: در حال حاضر بخش گهواره از دو منبع آبی سد زمکان و آزادی برخوردار بوده که برای توسعه باغات این مناطق ظرفیت خوبی را فراهم آورده است.

 

 

وی خاطرنشان کرد: اجرای سیستم های نوین آبیاری برای توسعه باغات بسیار مورد توجه بوده به صورتی که تا پایان سال جاری 1570 هکتار از اراضی دالاهو تحت پوشش سیستمهای نوین آبیاری قرار گرفته است.

 

 

قربانی تصریح کرد:  برنامه اجرای 1200 هکتار ازاراضی تحت پوشش سیستمهای نوین آبیاری در برنامه شهرستان بوده که 600هکتار در زیر دست سد زمکان و 600 هکتار نیز زیر دست سد آزادی برای اجرا در باغات برسد.

 

 

کارشناس باغبانی سازمان جهادکشاورزی اضافه کرد: برای ایجاد و توسعه باغات جدید در شهرگهواره 300 هکتار سیستم های آبیاری نوین جزو برنامه های آتی این سازمان می باشد.

 

 

گفتنی است مزیت آفتاب داغ، خاک مناسب باغی، منابع آبی کافی زمینه را برای تولید محصولات باغی با طعم و کیفیت مناسب در بخش گهواره ایجاد کرده به گونه ای که سیب درختی گهواره بدلیل طعم و عطر خاص در سراسر کشور به همین نام شناخته شده است.

دیدگاه شما

آخرین اخبار